• Zajęcia dodatkowe/Innowacja

• Klub Młodego Odkrywcy

Jesteśmy jedynym bytomskim przedszkolem, w którym od wielu już lat działa Klub Młodego Odkrywcy (KMO).

Klub Młodego Odkrywcy to ogólnopolski program koordynowany przez Centrum Nauki Kopernik. W Klubach Młodego Odkrywcy dzieci wspólnie eksperymentują pod okiem opiekunów, zdobywając samodzielnie wiedzę. W całej Polsce i za granicą działa już prawie 1000 klubów na wszystkich poziomach edukacyjnych. Centrum Nauki Kopernik – koordynator programu – wzmacnia rozwój KMO przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Podczas zajęć realizowanych w ramach KMO najważniejsze jest osobiste zaangażowanie: dzieci same zdobywają wiedzę poprzez eksperymentowanie. Kluczowa jest metoda badawcza, która rozwija wiele kompetencji i zdolnoścjednocześnie.

Klub Młodego Odkrywcy to miejsce, w którym pod opieką nauczyciela dzieci mogą przeprowadzać eksperymenty i obserwacje z różnych dziedzin nauki. Działalność klubu jest wpisana w roczny plan pracy naszego przedszkola.

Celem klubu jest:

• Zaciekawienie dzieci nauką i otaczającym światem,
        • Zrozumienie praw rządzących w przyrodzie,
        • Rozbudzanie ciekawości i dziecięcych pasji,
        • Rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów i samodzielnego myślenia,
        • Budowanie własnej wartości i poczucia bezpieczeństwa.

Dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo - skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych przedszkolaka. I chociaż niektóre eksperymenty wydają się trudne, bo związane z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, to dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki. Mam nadzieję, że ta wiedza i umiejętności zdobywane we wczesnym dzieciństwie staną się inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacji.

W Klubie Młodego Odkrywcy prosty eksperyment naukowy staje się czymś więcej niż tylko źródłem wiedzy i zrozumienia zjawiska lub sposobem rozwiązania postawionego problemu. Przeprowadzane doświadczenia mają za zadanie rozbudzić w dzieciach ciekawość i kreatywność, zachęcić je do konstruktywnej współpracy i komunikacji bez względu na wiek i rolę w grupie.

Działania zmierzające do przygotowania i przeprowadzenia eksperymentu otwierają inne, nie zawsze oczywiste obszary rozwoju odbiorców programu. Jako najważniejsze wskazać można przedsiębiorczość i komunikację społeczną, przejawiające się m.in. w umiejętności organizacji przestrzeni eksperymentalnej i materiałów, promocji działalności i uzyskania wsparcia otoczenia. Istotne jest przy tym, że początkowe przygotowanie i osiągane rezultaty nie muszą być jednakowe dla wszystkich.

Podstawą działania Klubu jest eksperyment – zarówno jego treść, jak i sposób wykonywania. Klubowicze spotykają się, żeby wykonując doświadczenia, odkrywać otaczający ich świat.

IX Forum Klubu Młodego Odkrywcy

Więcej informacji i regulamin działalności klubu na http://www.kopernik.org.pl/warsztaty/klub-mlodego-odkrywcy/