• Ramowy rozkład dnia

• 6.00 – 8.00

Zabawy według inwencji dzieci w kącikach  zainteresowań (czytelniczym, konstrukcyjnym, artystycznym, przyrodniczym) - kształtowanie umiejętności społecznych dzieci, motywowanie do podejmowania samodzielnego działania, utrwalania zdobytej wiedzy i umiejętności, inspirowanie do prowadzenia własnych eksperymentów.

8.00 - 8.45

Indywidualne lub grupowe działania edukacyjne wspomagające i korygujące rozwój dziecka, pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony.  Zabawy ruchowe, rytmiczne lub ćwiczenia gimnastyczne. Zabawy integracyjne.

8.45 – 9.30

Prace porządkowe w sali, zabiegi higieniczne, śniadanie. Tworzenie sytuacji sprzyjającej rozwojowi nawyków dbania o zdrowie i zachowań prowadzących do samodzielności.

9.30 - 10.30

Zajęcia programowe- realizacja zadań edukacyjnych w różnych sferach aktywności dziecka. Tworzenie warunków do zorganizowania aktywności ruchowej.

10.30 - 11.30

Zabawa i zorganizowane zajęcia na świeżym powietrzu. Spacery i wycieczki. Tworzenie warunków do bezpiecznego zaspokojenia potrzeby  ruchu, samodzielnej, bezpośredniej eksploracji otaczającego dziecko środowiska społeczno - przyrodniczego. Wykonywanie czynności samoobsługowych: ubieranie się                    i rozbieranie w tym czynności precyzyjnych.

11.30 - 12.30

Zabiegi higieniczne. Wspieranie samodzielnych działań dziecka podczas przygotowania i spożywania posiłków (nakrycie stołu, prawidłowe posługiwanie się sztućcami).

12.30 - 13.45

Kształtowanie zachowań prozdrowotnych – zapewnienie dzieciom różnych form relaksu w sali i ogrodzie przedszkolnym, leżakowanie w najmłodszej grupie, słuchanie bajek.  Swobodne zabawy i gry integrujące grupę.

Zajęcia dodatkowe.

13.45 - 14.30

Wyrabianie nawyków higieniczno – kulturalnych związanych ze spożywaniem podwieczorku.

14.30 - 17.00

Zabawy dowolne, rozmowy indywidualne, praca indywidualna z dzieckiem. Rozwijanie wszechstronnej aktywności dziecka oraz tworzenie sytuacji edukacyjnych  rozwijających indywidualne cechy, potrzeby i zainteresowania dzieci.